ביטוחי הרכב והדירה התייקרו בספטמבר, וזו רק ההתחלה

על פי הנתונים שפורסמו בשבוע שעבר, ביטוח רכב התייקר בספטמבר בעוד כמעט 2% אחוזים בשנה וכמעט 14.5% אחוזים בביטוח הדירה.

למה זה קורה בעצם?

גל עליות המחירים מורכב מהרבה פריטים כמו על עליית מחירי הדלק ועל הנדל"ן, גם מחירי הביטוח לא נמצאים בתוך בועה ויש להם השפעה ישירה בסוף גם על המחיר כלומר גם התייקרויות במשק, בסוף גם משפיעות על מחיר הביטוח.

יש לזה גם היגיון מסוים שעומד מאחורי הדבר הזה, כי אם לדוגמא נשאר רגע בתחום ביטוחי הדירה העלייה של 23% אחוזים כמעט.

ביטוח דירה מהו? ביטוח דירה משקף סיכון שחברת הביטוח קונה מאיתנו כלקוחות, כדי שביום הנזק היא תצטרך לשלם את אותם נזקים, אבל כאשר היום יש נזק בעידן שיש עליית מחירים כל כך גבוהה, אז גם לנזקים אוטומטית התייקרו, אם מדד תשומות הבנייה שהפוליסות גם צמודות אליו בחלק מהמקומות התייקר ועולה להיות היום לבנות דירה יותר כסף, אז גם לשפץ דירה שעברה נזק או לשקם דירה שעברה נזק עולה להיום יותר ממה שעלה לפני שנה ואם עכשיו צריך לייבא חומרים או לקנות ציוד חדש לאותו הנזק.

ביטוח דירה ורכב

היום שאנחנו לוקחים משכנתא על דירה, הבנק מחייב לבטח את הדירה, המבנה לפחות, האם גם מוצרים הקיימים שאנשים כבר משלמים עליהם התייקרו?

כן, פוליסות ביטוח דירה אפרופו ביטוח מבנה משכנתא, כאשר אנחנו לוקחים הלוואת משכנתא מהבנק, הביטוח מתחדש אחת לשנה. ההתייקרות מתקיימת רק בתהליך החידוש במהלך השנה.

אבל צריך לעשות פה איזה כוכבית קטנה, שוק הביטוח בעולם ביטוחי הדירות הוא שוק מאוד תחרותי.

התחרות בין חברות הביטוח, אנחנו רואים את זה כל היום בטלוויזיה, פרסומות, ברדיו וגם באינטרנט רואים את הפרסומות של חברות הביטוח לגבי ביטוחי דירות , כלומר חברות הביטוח מאוד רוצות ביטוחי דירה, ולכן התחרות גדולה, אומנם המחירים עלו, אבל הם עדיין נמוכים יחסית למה שהיה צריך להיות.

בשנתיים האחרונות חברות הביטוח לא מרוויחות כסף, בטח לא מרוויחות כסף בחיתום של פוליסות. לרוב הרווחים לחברות הביטוח הם בכלל מההשקעות ואין בכלל מה לדבר על שוק המניות או ההשקעות בשנים האחרונות מאוד מאוד נמוך, גם כניסה של חברות ביטוח נוספות בשנים האחרונות, הורידה את המחירים לרמה כזו שהם מאוד מאוד אטרקטיביים עבור כניסת לקוחות חדשים, נקרא לזה פול הביטוח, אבל לפעמים מחירים נמוכים מדי שמשקפים באמת את הסיכון. יש הרבה מאוד גורמי סיכון שנכנסו היום לביטוחי דירות בשנים האחרונות שלא היו קודם. לדוגמא אנחנו רואים את זה כל יום, התפוצצות חלילה של סוללות של אופניים חשמליים של קורקינטים, עכשיו כשסוללה כזאת מתפוצצת או מתרככת גורמת בתוך בית לנזקים של מאות אלפי שקלים. עכשיו יש דברים חדשים, פשוט היום זה הפך להיות מאוד מאוד שכיח בכל בית היום שיש או קורקינט או אופניים, כאלה עם סוללה או איזה טרקטורון ממונע כל הדברים האלה מסוכנים.

בסוף צריך להבין שהשוק מאוד מאוד מרוסן, כלומר, בסוף השוק שלנו נמצא תחת רגולציה, אז המפקח על הביטוח הממונה על שוק ההון, הוא בעצם קובע גם לחברות הביטוח את התעריפים המקסימליים שהם יכולים לגבות, כלומר גם ממונה מנסה לא תת לשוק מבחינת מחירים להשתולל, אבל וזה אבל מאוד, מאוד חשוב.

גם ביטוחי חובה של רכב וביטוחי חובה של אופנועים התייקרו כמעט ב 10%, במקרה הזה חברת הפול היא החברה היחידה שעובדת ללא תחרות אמיתית ובכל זאת יש עליית מחירים משמעותית, אז מה הסיבות לכך?

במקרה של אדם שנפצע חס וחלילה, מי שמטפל בו הם קופות החולים וביטוח לאומי שגובה את הכספים מחברת הביטוח הפול, כלומר חברות הביטוח מעבירות יותר כסף לחברת בפול כתוצאה של עליה מאוד משמעותית בתאונות הדרכים, וגם כתוצאה מהתייקרות הטיפולים עצמם.

לצערנו בגלל עלויות המחירים הגבוה של ביטוחי אופנועים רבים מהצעירים אינם עושים ביטוח חובה בכלל ועוברים על החוק, דבר שמייקר עוד את הביטוח חובה, כמו כן הפציעות של היום יכולות להפוך אדם לנכה לכל החיים ויש לזה עלויות מאוד מאוד גבוהות לחברת הביטוח.

נשאר לנו רק להתפלל שיכנסו לישראל עוד חברות ביטוח מהעולם כדי להגדיל את התחרות בארץ ולהוריד מחירים.

Skip to content