הגעתם לגיל פרישה? אתם חייבים לדעת על תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

אנשים רבים מחכים בכיליון עיניים ליום שבו יפרשו לפנסיה. הם מתכננים טיולים סביב העולם, מפגשים עם חברים ובני משפחה, ישיבות נינוחות בבתי קפה ומסעדות, ובעצם חושבים על החופש ועל האפשרויות להגשים הרבה חלומות. אחרי הכל, תוחלת החיים התארכה מאד, ואנשים בני שישים וקצת עדיין פעילים ומלאי סקרנות ומוטיבציה לבלות ולטייל, והם בהחלט חסכו לכך כל חייהם בעבודה קשה. 

אך לא לכולם יש את האופציה הזו. אנשים רבים מגלים שלא תכננו מספיק את שלב הפרישה מהעבודה, וכעת הם פשוט לא מספיק משופעים בכסף בכדי לעשות ככל העולה על רוחם. כמעט תמיד זה בגלל חוסר תכנון נכון של טיפול בקופת הגמל, שמכילה את כספי הפנסיה שלהם.

עד כה, אם פנסיונרים טריים רצו לפתוח את קופת הגמל ולמשוך ממנה סכומים ניכרים או את כל הסכום, הם נאלצו לשלם "קנס", שהוא למעשה מס בסך שלושים וחמישה אחוזים מהסכום שאותו הם רוצים למשוך. כלומר, אם הצטברו להם שני מיליון שקלים והם רצו למשוך מתוכם מיליון שקל, הם נאלצו לשלם שלוש מאות וחמישים אלף שקלים.

זו הסיבה שבשנת 2012 נכנס לתוקף חוק, שהתייחס לנושא הפנסיה והתכנון הכלכלי בגיל הזהב. זהו חוק תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, המגדיל את שיעור הפטור על חלק גדול מהסכום, ומאפשר לאנשים שהפקידו לקופת גמל לתגמולים כל חייהם, למשוך את הכסף בדרכים מוזלות יותר, ועם עמלה מופתחת.

מה זה תיקון חוק 190?

מה זה תיקון חוק 190?

לפי חוק מדינת ישראל, לכל עובד שכיר יש קופות גמל, שמחכות להיפתח בגיל המיועד – יציאה לפנסיה. עד לפני כמה שנים כל פתיחת קופת גמל כזו לצורך הוני, כלומר לצורך משיכת כל הסכום בבת אחת (במקום לקבל את הכסף באופן חודשי) היתה מלווה במס של שלושים וחמישה אחוז מכל הסכום. חוק 190 למס הכנסה חוקק במטרה לאפשר לגימלאים לשלם פחות על פתיחת קופות גמל, ולסייע להם לתכנן את העתיד שלהם בצורה כלכלית נכונה יותר.

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, שנכנס לתוקף בשנת 2012, נועד לתקן ולאזן מספר עיוותים בחוק שהיו קשורים למיסוי קצבאות. היתרון הגדול של התיקון הוא האפשרות להפקיד כספים לקופת גמל, עם שתי אופציות למשיכה: 

משיכת קצבה חודשית – עם קיצבה פטורה ממס לכל החיים.

היתרון של משיכת הכספים מקופת הגמל באופן חודשי ברור: פטור ממס לכל החיים הוא סכום נאה מאד (אם הסכום שהצטבר הוא מיליון שקלים, הם חוסכים עד מאה וחמישים אלף שקלים). בנוסף, פנסיונרים רבים לא מעוניינים לקבל את מלוא הסכום בבת אחת.

אין להם צורך לרכוש משהו גדול, המשכנתא שלהם הסתיימה מזמן, ואין להם שום צורך או סיבה לכך שהסכום הזה סתם ישכב בחשבון הבנק. אנשים רבים מאמינים שכסף גדול שיושב באפס מעשה בחשבון הבנק מהווה מלכודת לצרות, לנוכלים ולסיכסוכים משפחתיים. מבחינתם לקבל בכל חודש את סכום הכסף מייצר להם מסגרת כלכלית נוחה ולא בזבזנית. אם הם הולכים לעולמם עד גיל שבעים וחמש, הסכום עובר כפטור ממס ליורשיהם.

משיכה חד פעמית של הכספים שהצטברו – ללא מס

האופציה של משיכה חד פעמית של חלק מהסכום מתאימה לזוגות שחפצים לרכוש משהו גדול, למשל יחידת דיור בבית מוגן, טיול גדול סביב העולם, עזרה לילדים ברכישת בית ועוד. תיקון 190 למס הכנסה מאפשר להם בשנים האחרונות למשוך חלק מהכסף בבת אחת ללא שום עמלה. חשוב לציין שההטבה מיועדת למי שלא משך כספי פיצויים בשלושים ושתיים השנים שקדמו למעמד המשיכה. 

מי מפקיד לקופת הגמל?

אם אתם שכירים, המעסיק שלכם מפריש עבורכם מדי חודש הפרשה פנסיונית בשיעור של מינימום 6.5% ועד מקסימום 7.5%. בנוסף, אתם זכאים להפקדות חודשיות לפיצוי פיטורין של עד 8.33%. חלק מהתשלום נגזר משכרכם – לפחות שישה אחוזים מהמשכורת, ואתם יכולים להגדיל את ההפרשות עד ל- 7%.

אם אתם עצמאים, עליכם להפריש לעצמכם הפרשות פנסיוניות – בנושא זה מוטב שתתייעצו עם יועץ פנסיוני מוסמך, שכן מדובר בסכומים גדולים מאד. טעות קטנה שנובעת מחוסר ידע, תגרום לכך שתמצאו את עצמכם עם פנסיה דלה ואחוזי מס גבוהים, בעוד שיועץ פנסיוני מומחה יעזור לכם לשלם פחות ולקבל יותר. 

 

תיקון 190 הסבר - למי החוק בעצם נועד?

 

תיקון 190 הסבר – למי החוק בעצם נועד?

תיקון 190 מציע לפנסיונרים צעירים הטבת מס נהדרת. החוק מאפשר לפנסיונרים להשקיע "כסף פנוי" בקופות הגמל, מחשבונות העו"ש, מהחסכונות הסגורים ומתיקי ההשקעות. התיקון מציע להפקיד כספי חיסכון פרטיים לקופת גמל, ליהנות מהטבות מס מפליגות וגם למשוך את הכסף אחרי גיל שישים בשתי הדרכים שפורטו קודם – משיכה חד פעמית של חלק מהסכום (52 אחוז לפי הטבת מס מזכה) או קצבה חודשית לכל החיים פטורה ממס. 

השוואת קופות גמל לפי תיקון 190

אחת השאלות שמבוטחים בקופות גמל יכולים לשאול, ובצדק, מה ההבדל בין חיסכון בקופת גמל להשקעה לבין חיסכון לפי תיקון 190. ובכן, קופת גמל להשקעה היא חיסכון שאתו ניתן לעשות למעשה כל העולה על רוחנו, כשהמשיכה אפשרית בכל שלב ולא רק בגיל פרישה, ומאפשר להעביר את הכסף שנצבר בין מסלולי השקעה ללא עמלות ומס. 

תיקון 190 נוצר במטרה לאפשר הפקדת סכומים לכל מטרה פנסיונית בכל כלי פנסיוני הקיים בשוק, ולמשוך סכום מסויים עם הטבת מס – כל זה בתנאי שהמושך עבר את גיל שישים, וקצבת הפנסיה עולה על סכום של 4418 שקלים. 

תיקון 190 חסרונות

  • חיסכון משמעותי בעלויות בדמי ניהול
  • הטבות מס במשיכה הונית
  • אפשרות למעבר בין אפיקי השקעה ללא מס
  • אפשרות לקבלת קצבה פטורה ממס
  • אפשרות לקבלת הלוואה על הכספים
  • קופת הגמל יכולה לעבור ליורשים, במקרה של מוות מוקדם
  • התוכנית מיועדת לאנשים שזה עתה יצאו לגימלאות, כך שאת הכספים ניתן למשוך רק לאחר גיל 60. 
  • התיקון מיועד רק לפנסיונרים עם קצבה של מעל 4,525 ש"ח

תיקון 190 פיצויים מפיטורים

לפני שתיקון 190 למס הכנסה נחקק, אנשים רבים לא רצו להשאיר את כספי הפיצויים שלהם בקופת הגמל, מסיבת אי נזילות עתידית, כלומר – לפי החוק, כספים שנצברו ונחסכו כל שנות העבודה לא ניתנים למשיכה על ידי המבוטח, אלא בתמורה למס גדול מאד. לאחר שחוק 190 עבר, וכל מבוטח רשאי למשוך יותר ממחצית הסכום ללא עמלה כלל, אנשים חזרו להפקיד את כספי הפיצויים בקופות הגמל. 

שאלות ותשובות 
מאיזה גיל ניתן לפתוח את קופת הגמל בחסות חוק תיקון 190?

החל מגיל שישים

אני בן 61 והרגע יצאתי לפנסיה. מה התקרה להפקדת סכום פטור מס?

בגיל 61 - 8,947,248 ש"ח.

האם אוכל למשוך את הכסף לצורך השקעה במסלול אחר?

אתה זכאי לעשות עם הכסף ככל העולה על רוחך.

מי יסביר לי מה הם הזכויות שלי?

יועץ פנסיה מוסמך יישב אתך, עם הנתונים שלך, יסביר לך בדיוק מה הם זכויותך ומה כדאי לעשות עם הכסף, בהתאם לסכום שהצטבר.

Skip to content