צד ג' או מקיף- איזה ביטוח מומלץ יותר?

 

נהגים רבים, גם כאלה שנוהגים כבר שנים ארוכות, לא ממש מבדילים בין סוגי הביטוח המוצעים להם. הם עושים את הביטוח לפי ההוראות של נציג חברת הביטוח שלפעמים רק מחפש לסמן וי על עוד חידוש, ושוכחים מזה למשך שנה שלמה. אחרי שנים של ביטוח, מצטבר סכום עצום שלם ביטוח – לעיתים יותר הופכים לפעמים מופרז – שאפשר היה לחסוך אילו אותם נהגים היו מקבלים הסבר והכוונה לגבי כל ההסמכות לרכב, או לפחות פונים לסוכן ביטול רכב , שהיה עושה את הביטוח הכי מדויק ונכון. שאלות כמו מה עדיף צד ג 'או מקיף מעידות על חוסר הבנה בתחום הביטוח, מאחר ושני הביטוחים האלה מיועדים לפלחים שונים של נהגים. אז כדי שאתה לא תמצאו את עצמך משלמים כסף מיותר על ביטוח אתה בעצם לא צריך, או לחילופין תשלמו מעט מדי ואז תגלו שאתה כלל לא מכוסים, הנה כמה מושגי יסוד בתחום הביטוח לרכב:

 

ביטוח חובה, ביטוח מקיף, ביטוח צד ג לרכב

ביטוח רכב מחולק לשני ביטוחים עיקריים, ביטוח חובה וביטוח מקיף. ביטוח צד ג לרכב הוא סעיף שאפשר להכניס לביטוח מקיף, או לעשות אותו באופן עצמאי ביחד עם ביטוח חובה.

 

  • ביטוח חובה הוא ביטוח שכל נהג מחויב לעשות, מאחר וזה ביטוח שמגן על פציעות שנגרמות עקב תאונה.
  • ביטוח מקיף הוא ביטוח ששומר על הרכוש: נזקים שנגמרו לרכב, נזקי מזג אוויר, נזקים חיצוניים כמו שריפה למשל, נזקי השחתה או גניבה, שירותיי גרר ועוד.
  • ביטוח צד ג לרכב מפצה במקרה של תאונה עם גורם שלישי, רכב אחר או רכוש של אדם אחר שהמכונית פגעה בו.

 

למה בשני ביטוחים מופרדים?

ביטוח צד גימל וביטוח מקיף הם שני ביטוחים שונים. ביטוח מקיף שומר על זכיות הנהג בכל הקשור לרכב שלו, אבל במקרה של תאונה ללא ביטוח צד ג ', הוא יצטרך לשלם מכספו על כל הנזק שהוא יגרום לרכב אחר. רוב הנהגים משלבים את ביטוח צד גימל בתוך הביטוח המקיף. אבל למי יש סיבה לא לעשות ביטוח מקיף בכלל? ובכן, לנהגים שברשותם רכב מאד ישן, הביטוח המקיף יהיה יקר מאד, ופשוט לא משתלם. אם הרכב שלהם שווה 5000 שקלים לדוגמא, והביטוח יעלה 4000 שקלים, אין שום סיבה שיעשו ביטוח מקיף. חברות ביטוח לא ששות לבטח רכבים ישנים, שקשה עד בלתי אפשרי למצוא את חלקי חילוף, למלכתחילה מבקשות מחיר יקר לביטוחן. בנוסף, ברכבים ישנים גם לא מותגים בדרך כלל מערכות בטיחות, מה שמייקר עוד יותר את המחיר הביטוח. לכן נהגים בעלי רכבים ישנים מעדיפים לא לעשות ביטוח מקיף, אבל כן עושים ביטוח צד ג לרכב, ששומר מהם במקרה של תאונה שנגרמה באשמתם לרכב אחר. כך, אם הם מעורבים בתאונה, הביטוח משלם את כל הפיצויים והשיקום שזקוק הרכב השני שהיה מעורב בתאונה, אבל על הרכב שלהם עצמם הם לא מקבלים אפילו שקל.

קבלת מידע על ביטוח תאונות אישיות לחץ כאן

 

האם כדאי לוותר על ביטוח צד ג לרכב?

השאלה צד ג 'או מקיף עולה לפעמים אצל נהגים בעלי רכב ישן מאד, שממש מנסים לחסוך בהוצאות, וחושבים שאם הם יכולים לוותר על ביטוח מקיף אולי כדאי להם גם לוותר על ביטוח צד גימל. זו טעות ההמולה לעלות להם בעשרות אלפי שקלים ואפילו יותר, ו"לקבור "אותם בתשלומים וחובות לכל החיים: גם אם המכונית של המבוטח היא ישנה ומרופטת, הוא עדיין עלול להתנגש במכונית יקרה וחדשה, שעלות תיקונה מסתמן שהספקים אלפי שקלים ועוד. בנוסף צד גימל מכסה גם פגיעות ברכוש, במקרים שהרכב התנגש למשל בעמוד, בשבת או כל דבר אחר שעמד בדרכו. מחיר של ביטוח צד גימל הוא נמוך יחסית, וממש לא שווה להסתכן באירוע כלכלי כל כך חמור שהחלול לשנות את החיים שלך לתמיד.

פגוש מכופף לאחר תאונת דרכים.

 

צד ג 'או מקיף – או שניהם?

לפי סקר שערכה חברת ביטוח ישיר, כמעט שמונים אחוזים מנהגי ישראל מצטיידים מדי שנה בביטוח מקיף, שכולל בתוכו גם ביטוח צד גימל, מתוך רצון להיות מכוסים טובים מבינים ביטוחית, ולא להגיע למצב של חוסר כיסוי בדיוק כשצריך לשלם הון על תיקון הרכב. הכנסה של סעיף צד גימל הוא מינימלי ביחס למחיר, אותם לא צריך להחליט צד ג 'או מקיף, אפשר לעשות את שניהם. יחד עם זאת, במקרה של רכב ישן אפשר בהחלט להסתכל רק בביטוח צד שלישי לרכב. הנה מה שמציעה חברת AIG בפוליסת צד גימל:

  • פירוט כיסויים בפוליסה
  • כיסוי צד גימל – עבור כיסוי נזקים שנגרמו לרכוש של אדם אחר 
  • שירותי דרך וגרירה – עשרים וארבע שעות ביממה
  • כיסוי לשבר שמשות 
  • אובדן ארנק 
  • הוצאות משפטיות לכיסוי עלות עורכי דין והגנה משפטית 

בכתבות הבאות למצוא את כל האינפורמציה החשובה על ביטוח חיים ואת החשיבות הגדולה שיש בביטוח בריאות .

 

 

שאלות ותשובות
בחברת הביטוח נשאלתי צד ג 'או מקיף ועשיתי את שניהם, למרות שהרכב שלי משנת 2010

אומנם הרכב שלך כבר בן 11, אבל יכול שהשווי שלו לא מספיק נמוך בשביל לוותר על ביטוח מקיף. עדיף תמיד להתייעץ עם סוכן ביטוח לרכב, שיידע להעריך את שווי הרכב שלך ובהתאם להמליץ ​​לך על ביטוח שמתאים לך, צד ג 'או מקיף, או שניהם ביחד.

האם צד ג 'או מקיף הם חלק בלתי נפרד מביטוח חובה?

לא, ביטוח חובה הוא ביטוח נפרד, והוא מכסה רק נזקי גוף.

מה קורה כשנהג מעורב בתאונה עם נהג אחר שאין לו צד ג 'או מקיף?

בשימוש והיית מעורב בתאונה שם בצד הפוגה אין ביטוח צד ג 'או מקיף, הוא יצטרך לממן את כל הוצאותיך לתיקון הרכב מכיסו הפרטי. זו פרוצדורה מכיוון שלא בהכרח אותו נהג יעשה זאת בשמחה, ואולי אפילו ינסה להתחבר להספיק. במקרה כזה חברת הביטוח היא זו שנלחמת בנהג ומממנת את ההוצאות המשפטיות. אם עשית את ביטוח הרכב דרך סוכן הביטוח, הפעל אותו כדי שהוא מבטיח שאכן ישלמו לך על כל ההוצאות הכרוכות במשפט, בתיקון הרכב וגם הלאה.

מה קורה כשנהג ללא ביטוח חובה פוגע ברכב אחר ויש פצועים?

אם לנהג הפוגע אין ביטוח חובה, נפגעים יכולים לפנות לקרן "קרנית" שתחזיר ותפצה אותם עבור כל ההוצאות שכרוכות בהחלמה והמיקום לתאונה. הנהג הפוגע ייאלץ להחזיר את כל ההוצאות האלה לקרוא, כשזו תתבע אותו בהמשך.

 

 

 

 

Skip to content